Fundacja Filmowa Kazimierza Kutza, Śląskie Towarzystwo Filmowe oraz Regionalny Instytut Kultury w Katowicach zapraszają na wycieczkę do kina Patria w Rudzie Śląskiej oraz promocję książki Andrzeja Gwoździa „Powtórka z Kutza. Tropy-interpretacje-rozmowy”.


Zapraszamy na niecodzienną wycieczkę do kina ‘Patria’ w Rudzie Śląskiej, jednego z najstarszych w naszym regionie, wybudowanego w 1937 roku przez Jana Jasiulka.

Na miejscu prof. Andrzej Gwóźdź zaprezentuje swą książkę „Powtórka z Kutza”.

Na miejscu będzie możliwość jej zakupu w promocyjnej cenie.
Główny wydawca książki, Fundacja Filmowa Kazimierza Kutza, udostępni publikację nieodpłatnie osobom, które wymienią najwięcej miejsc w Rudzie Śląskiej, jakie znalazły się w filmach Kazimierza Kutza.

Plan wydarzenia:

18.00 – spotykamy się na Stacji Biblioteka | dworzec Ruda Chebzie, zwiedzamy budynek

18.15-18.45 – spacer w kierunku kina, po drodze mijamy osiedle Kaufhaus, secesyjne kamienice i inne zabytkowe zabudowania Rudy Śląskiej (Kolonia Carl Emanuel), oprowadzać nas będą panie Elżbieta Piotrowicz i Izabela Wyppich.

18.45- 19.15 – w kawiarni kina spotkanie z Ewą Brzezińską, wnuczką założyciela kina Patria, która opowie nam niesamowitą historię samego kina oraz swojego dziadka.

19.15-19.30 – kilka słów o książce „Powtórka z Kutza” wygłosi jej autor prof. Andrzej Gwóźdź.
Rozwiązanie konkursu na wskazanie rudzkich lokacji filmów Kazimierz Kutza.

19.15 – możliwość zobaczenia filmu ‘Słodki koniec dnia’, reż. Jacek Borcuch (*obowiązują bilety)

  • Podane godziny są orientacyjne, z wyj. godz. zbiórki oraz rozpoczęcia seansu filmowego. Można do nas dołączyć w każdej chwili (kontakt: Urszula Biel, +501 43 55 42) lub skorzystać z wybranych punktów programu.
  • Zachęcamy do przyjazdu pociągiem. Zarówno z kierunku Katowic jak i Gliwic są dogodne połączenia z Rudą Chebzie. W samej Rudzie Śląskiej wspomoże nas lokalna komunikacja.